24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

Kasım Atamalarında Taban Puan Kaça Kadar Düşer?

Temmuz ayındaki atamalar sonrası oluşan taban puanlardan yola çıkarak eğitim düzeylerine göre taban puanların kaç civarlarına inebileceğini yorumladığımız bu makalede sonuçlar kesinlik belirtmemektedir. Tahmini puan değerleri verilecektir. Zira henüz kaç memur alınacağı belirlenmedi.

09 Ekim 2013 Çarşamba 22:03
Kasım Atamalarında Taban Puan Kaça Kadar Düşer?

Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
 Değerlendirmelerimizi sadece ortak alanlara yönelik yaptık. Yani lisans için P3, ön lisans için P93, ortaöğretim için ise P94 puanları temel alınmıştır. Hükûmetin memur alımlarında azalmaya gideceğiz açıklamasından dolayı kasım ayında çok fazla kadro verileceğini düşünmüyoruz. Bu değerlendirmelerimiz açıktan alımları kapsamamaktadır, sadece Ösym merkezi yerleştirmelerine göre değerlendirilmiştir.

Lisans düzeyinde değerlendirme

Temmuz ayında yapılan lisans atamalarında, P3 puanıyla tercih yapacaklar için, yani herhangi bir lisans bölümünden mezun olanlara yönelik toplamda 1062 kadro verildi.  

E sınıfı sürücü belgesine 5 yıldır sahip olanlar 85,8 puan ile atandı. Bunun dışında herhangi bir belgesi ya da sertifikası olmayan herhangi bir lisans bölümünden mezunlar için en düşük P3 puanlı atama Ardahan Üniversitesindeki “Ambar memurluğu” kadrosuna yapıldı.  Bu kadro 86.78 ile kapadı. Onu Hakkâri Üniversitesindeki “Memurluk” kadrosu 86.79 puanla izledi.

Özelikle puanlar düştükçe yığılmalar artacağı için kasımda P3 puanlarının 85 puanın pek altına ineceğini düşünmüyoruz. (Herhangi bir sertifika ya da belgesi olmayanlar için)

Ön lisans düzeyinde değerlendirme

Diğer eğitim düzeyleriyle karşılaştırıldığında en fazla kadro ön lisanlara verilmektedir. Temmuz ayında yapılan ön lisans atamalarında, P93 puanıyla tercih yapacaklar için, yani herhangi bir ön lisans bölümünden mezun olanlara yönelik toplamda 1502 kadro verildi. 

Yine lisans alımlarında olduğu gibi şoförlük kadrosu en düşük puanla kapatan kadro oldu. E sınıfı sürücü belgesine 5 yıldır sahip olanlar 79,4 puan ile atandı. Bu şoför alımlarının çoğu Gelir İdaresi Başkanlığına oldu. 

Herhangi bir sertifika sahip olmayıp herhangi bir ön lisans bölümünden mezun olanlar için ise en düşük puanlı atama Afyon’daki Gelir İdaresi Başkanlığına oldu. Burada “hizmetli” kadrosu 84.09 puan ile kapadı.  Ön lisansa verilen kadrolar fazla olduğu için kasımdaki alımlara göre taban puanların elinde hiçbir belge olmayanlar için 82-82,5 civarlarında kapatacağını düşünmekteyiz.

Ortaöğretim(lise) düzeyinde değerlendirme

Atamalarda en şanssız ve en yüksek kapatan atamalar ortaöğretim düzeyinde oluyor. Sınava çok fazla adayın ortaöğretim düzeyinde girmesi ve alımların da ortaöğretimde az olması bu sonucu doğurmaktadır. Temmuz ayında yapılan ortaöğretim atamalarında, P94 puanıyla tercih yapacaklar için, yani herhangi bir ortaöğretim bölümünden mezun olanlara yönelik toplamda 1502 kadro verildi.  D sınıfı sürücü belgesine 5 yıldır sahip olanlar 84,8 puan ile atandı. E sınıfına sahip olanlar ise 87,1 puanla zabıta memurluğu kadrosuna yerleşti. Eğer elinizde hiçbir sertifika ya da belge yoksa, sadece liselerin herhangi bir bölümünden mezun iseniz size yönelik en düşük atanma 90,30 puan ile oldu. Ardahan’daki Maliye Bakanlığı “hizmetli” kadrosu en düşük puanlı alımı gerçekleştirdi.  Kasımdaki atamalarda taban puanların 88.5-89 altına düşmeyeceğini tahmin etmekteyiz.

Not: Çoğu kişide bilgisayar sertifikası olması sebebiyle elinizde bilgisayar sertifikası olması size atamalarda çok avantaj sağlamaz. 


Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa