24 Nisan 2014 Perşembe

Ağustos Ataması 50 bin olabilir

Süt İzni Nasıl Kullanılır?

6111 sayılı Torba Kanun memurlarımız açısından birçok değişiklik getirmiştir. Geçen ayki yazımızda bu değişiklikleri incelemiştik.15.04.2011 tarihli ve 27906 sayılı Resmi Gazetede “Kamu Personeli Genel Tebliği” yayımlanarak, bazı kanun değişikliklerinin uygulanma şekli açıklanmıştır. Bu yazımızda özellikle bayan memurlarımız açısından çok önemli olan “Süt İzni” nin kullanımı açıklanmaya çalışılacaktır.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 00:45
Süt İzni Nasıl Kullanılır?
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
657 sayılı Kanunun 104. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde, “… Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.” hükmü yer almaktaydı.

Yapılan son değişiklikte(6111S.K.); 104. maddenin (D) fıkrası ile; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü getirilmiştir.

  Kamu Personeli Genel Tebliği:

    1- “Memura bir yaşından küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam bir buçuk saat olarak verilen süt izni, doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8, azami 13 hafta)  bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saate çıkarılmış ve ikinci altı ayda ise günde bir buçuk saat olarak belirlenmiştir. “ demektedir.

    Açıklama:

Bayan memurlar analık izinlerinin bitiminden sonra ilk 6 ay 3, ikinci 6 ay ise günde 1,5 saat süt izni kullanacaklardır. Bayan memurlarımızın daha önce kullandıkları süt izni süresi yeni düzenlemeyle arttırılmıştır. Burada sözü edilen analık izni; doğumdan önceki 8 haftalık ve doğumdan sonraki 8 haftalık izinlerdir ki toplamda 16 haftadır. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi analık iznine 2 hafta eklenerek bu süre 10 haftaya çıkmaktadır. Tabip raporu ile bayan memur, doğuma üç hafta kalana kadar çalışabilir. Kullanılmayan 5 haftalık doğum öncesi analık izni süresi ise doğum sonrası analık iznine eklenerek doğum sonrası analık izni 13 hafta olmaktadır. Doğum sonrası analık izni en fazla 13 hafta olabilmektedir. Genel Tebliğ’de bu süreye atıfta bulunarak süt izninin doğumdan sonra, azami 13 hafta sonra başlayacağını belirtmektedir.

    2- “Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususu kadın memurun tercihine bırakılmıştır.” demektedir.

    Açıklama:

Süt izninin kullanılmasının tercihi ise tamamen bayan memura bırakılmıştır. Memur süt iznini hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanacağının kararını kendisi verecektir. Süt izni günlük kullanılması gereken bir izin olduğundan bu iznin birleştirilerek kullanılması yasal olarak mümkün değildir. Örneğin, perşembe günü kullanılmayan 1,5 saatlik süt izni cuma günü ne aktarılarak; cuma günü 3 saat süt izni kullanma imkânı bulunmamaktadır. Ayrıca; çoğul doğumlarda(ikiz, üçüz gibi) süt izninin süresinin artması şeklinde bir düzenleme bulunmadığından; süt izninin çoğul doğumlarda artmasının imkânı da bulunmamaktadır.

   Öğretmenlerimiz Açısından:

Bayan öğretmenlerimizin süt izni kullanımını Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 27.12.2004 tarihli ve 4523/93570 sayılı yazıyla açıklamıştır.657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklikle beraber yazının güncelleneceği kanaatini taşımakla beraber ilgi yazıda bayan öğretmenlerimizin süt izni kullanımı konusunda:

“Eğitim-öğretim gibi son derece önemli görevi ifa eden öğretmenlerimizin de kanunla verilen bu haklardan; eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi kaydıyla “süt izni” haklarını da kullanacaklardır.

Bu itibarla, okullarımızda görevli süt izni kullanan branş öğretmenlerinin ders programları, öğretmenlerin istekleri de göz önünde bulundurularak düzenlenmeli, sınıf öğretmenlerinin ise ikili öğretimde; sınıflarını hangi dönemde istediği göz önünde bulundurularak belirlenmeli, tekli öğretimde ise; mümkünse öğle arası, bunun mümkün olmaması halinde müzik, din kültürü ve ahlâk bilgisi, beden eğitimi ve İngilizce gibi diğer branş öğretmenlerinin sınıfa girdiği zamanlarda yararlandırılarak eğitim-öğretimin aksatılmadan öğretmen yönetim işbirliği içinde yapılması gerekmektedir.” denilmiştir.

 

 Feridun Fikret AKSU
Eğitim Ve Düşünce GazetesiYORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • Deniz Yıldızı 9 ay önce yorumlandı

   tekli öğretimde çalışacak (9-14)kadrolu anasınıfı öğretmenlerinin süt izni kullanımı hakkında acil olarak bilgilenmek istiyorum. cevap lütfen...biz de branj dersi yok çünkü ve bebeğim küçük...

  • Deniz Yıldızı 9 ay önce yorumlandı

   yeni̇ yasa çok güzel,ama anasinifi öğretmenleri̇ süt izi̇nleri̇ni̇ nasil kullanacaklar????**

  • jale kesanivo 11 ay önce yorumlandı

   bu gercekten cok vahşet içeren bir olay aslında türkiye gibi cenet bir ülkede bu tür olayların olması herkesi cok üzüyor umarım bu tür olaylar bir daha olmaz bu olay içinde şunu söylemeliyim umarım ki o kadına bunu yapanlar cezalarını en iyi ve en doğru şekilde cekerler :(

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa