24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

MEB’ de, Görevde Yükselme Sınavı Çığlığı…

“Sendikalar, MEB’e Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı için Çağrıda bulunuyor. Tahir ve Zümre hikâyesinde(!) olduğu gibi tek taraflı bu talebe MEB kulaklarını tıkamış durumda…”

21 Ekim 2012 Pazar 15:18
MEB’ de, Görevde Yükselme Sınavı Çığlığı…
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER
MEB de görevde yükselme sınavının yıllardır yapılmamış olması, MEB in en önemli problemlerinden birisi olarak görünüyor. Şube müdürü atamalarının yapılmıyor olması, çalışma barışını da olumsuz etkiliyor. En son Türk Eğitim Sen görevde yükselme sınavının bir an önce yapılması için bakanlığa çağrıda bulundu. Daha önce TEÇSEN ve EĞİT BİL-SEN de benzer açıklamalar yaptı. Bu açıklamaların MEB’de nasıl bir yankı yapacağını göreceğiz.


MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği 2006 yılında yayınlandı. Ancak, yürürlükteki Yönetmeliğin 9. Maddesinde yer alan şube müdürlüğü için görevde yükselme eğitimi şimdiye kadar yapılmadı. 2011 yılında hizmet içi eğitim planı içerisinde yer almasına rağmen bu eğitim, gerçekleştirilemedi. MEB de her kademe yöneticilik için başvurular alınıp, atamalar yapılırken, şube müdürlüğü kadroları, görevde yükselmeye tabi olduğu için sınavsız atama yapılamıyor.

Diğer bakanlıklarda, görevde yükselme sınavları yapılarak, çalışanların unvanları değişmektedir. Ne hikmetse, MEB görevde yükselme sınavlarını yapmamaktadır. Defalarca bu hususta açıklamalar yapılsa da, Bakanlık sınav yapmaktan imtina etmektedir. Sendikaların talepleri karşısında sessiz kalmaktadır. Ya da iki satır yazı ile geçiştirmektedir. Bu kadrolar geçici görevlendirme ile doldurulmaktadır. Hem geçici görevlendirmeler iptal olsun diye talimatlar gönderip hem de kadrolara asıl personel atamamak tam bir çelişki! Bu işleri kimler yürütecek? İlk defa 2000 yılında sınav yapıldı. O tarihten beri sınav yapılmıyor… Devlet işlerinin asıl personel kadroları tarafından yürütülmesi esas olmasına rağmen MEB’in bu tavrı, şube müdürü kadrolarının siyasetin elinde oyuncak olmasına neden oluyor. Atanma şartları tutanların görevlendirilme yapılması talimatı nedeni ile sınavlara katılma şartı taşıyan 3 yıllık öğretmenler bile şube müdürü olarak görevlendirilebiliyor. Yılların okul yöneticileri yada daha önce kadrolu şube müdürlüğü görevi yapmış olanlar geçici görevlendirilmez iken, 3-5 yıllık hizmeti olan öğretmenler görevlendiriliyor. Adaletsiz geçici görevlendirmelerin önüne geçmenin tek yolu, şube müdürlüğü sınavlarının biran önce yapılmasıdır.

MEB’de çalışma barışı ve atamalarda adaletin sağlanması için MEB’in Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili bir yol haritası açıklaması gerekir. 


Cengiz ŞAHİN


Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa