20 Nisan 2014 Pazar

Okul müdürleri sil baştan değişecek mi?

Yöneticilerin 6 Saat Derse Girme Zorunluluğu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

22 Ekim 2011 Cumartesi 10:01
Yöneticilerin 6 Saat Derse Girme Zorunluluğu
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
  

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

İsmet BÜYÜKATAMAN       

  Bursa Milletvekili


          Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görevli müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 5’inci maddesinde; Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, ders okutmakla yükümlüdürler.” denilmektedir.


          İlk bakışta doğru gibi görünen bu uygulama, okullarımızda yönetim boşluğu doğurmuştur. Bu durum eğitime olumsuz şekilde yansımıştır. Okul ve kurumlarımızda görev yapan yöneticilerin ders kesim tarihine kadar 6 saate tam olarak girmesi mümkün değildir. Bakanlık 6 saat zorunlu derse girmeyi kar-zarar hesabı yaparak düzenlemeye gitmiştir. Maalesef eğitimde kar-zarar hesabı yapılması, eğitimi çok geri noktalara taşımıştır. Yöneticilik görevi profesyonel bir görevdir. Yöneticilik sorumluluk isteyen bir alandır. Ülkemizde eğitim yöneticilerine yüklenen yük fazladır. Çalışma alanları geniştir.


          Okul yöneticilerinin kendi inisiyatifleri dışında yapılan organizasyonlarına, toplantılara katılmaları bir mecburiyettir. 6 saat derse girme mecburiyeti ve diğer mecburiyetlerden dolayı yöneticilerin uhdesine verilen derslerin boş geçmesine sebep olduğu açıktır. Böyle bir zorunlu uygulamanın kimseye faydası olmayacaktır.


          Bir yönetici velilerin sorunlarını dinleyecek, İl-ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği toplantılarına, konferanslara, öğretmenlerin yapacakları toplantılara katılacak, okulun ihtiyaçlarını çevre imkânlarıyla karşılamanın yolunu bulacak, okulunda meydana gelen olayların önüne geçecek bununla ilgili tedbirler alacak, değişik kurumların etkinliklerini takip edecek, önemli gün ve bayramlara okulunun etkili şekilde katılımını sağlayacak, diğer kurumların talepleri olan şiir, kompozisyon yarışmalarına okul olarak katılmayı takip edecek,  aynı zamanda 6 saatte zorunlu derse girecek. Hiç bir yönetici ders yılı süresince bu şartlar altında haftalık 6 saat tam olarak derse girmesi mümkün değildir.


          Uygulamanın yanlışlığına inanan bakanlık önceden koyduğu katı kural ve düşüncelerden uzaklaşarak Branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerden 6 saat derse girme zorunluluğunu kaldırmıştır. Yöneticilerin 6 saat derse girmeleri halinde idari işler sağlıklı şekilde yürümemektedir.


          Buna göre;

          Yöneticilerin 6 saat derse girme zorunluluğunu kaldıracak bir düzenleme yapılması hususunda çalışmanız bulunmakta mıdır?


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa