24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

2011 İl Dışı Atama - Kontenjan Sorunu

06.05.2010 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin en önemli getirisi zorunlu hizmet affı olmuştur. "Af", yönetmeliğin yayım tarihinden öncesini kapsamış ve batıdaki öğretmenlere, zorunlu hizmet yerlerinde görev yapmadan batıda kalma olanağı tanımıştır. Doğudaki öğretmenlerin bir kısmı da bu aftan yararlanmış ancak büyük çoğunluğu aftan zararlı çıkmıştır.

12 Nisan 2011 Salı 19:45
2011 İl Dışı Atama - Kontenjan Sorunu

Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Bunun birkaç sebebi vardır:
- 1.hizmet alanlarında görev yapan öğretmenler rotasyona tabi tutulmadıklarından, onların görev yerlerinde açık oluşmamıştır.
- İl dışı yer değiştirme başvurusu yapanlara kontenjan uygulanmıştır.
- Yer değiştirme talebinde bulunabilmek için, o ilde 3 yıl çalışmış olma şartı getirilmiştir. MEB, daha sonra bu şartı esnetmiş olsa da yine de zorunlu hizmet yerlerinde görev yapan on binlerce öğretmen başvuru dahi yapamamıştır.


2011 yılında yapılacak il dışı yer değiştirmelerde maalesef ki bu sorun daha da büyüyecektir. 1.hizmet alanlarındaki açıkların önemli bir kısmı 2010 yılında kapatılmıştır. Bundan dolayı 2010 yılında belirlenen yaklaşık 20 bin pozisyonluk il dışı yer değiştirme kontenjanı 2011 yılında daha da düşürülecektir. Çünkü 2010 yılında gösterilen 20 bin kontenjan, zorunlu hizmet affına karşı oluşan tepkiyi yumuşatmak amaçlıydı ve zaten önceki yıllarda belirlenen sayının üzerindeydi. 2011 yer değiştirmelerinde il dışı yer değiştirmeler için belirlenecek sayının 20 bini bulması mümkün görülmemektedir.

"İl Dışı Kontenjan" diye bir kavram kalmadı

Aslında il dışı atamalar için kontenjan uygulanması diye bir durum sadece 2010 yılı için geçerliydi ve artık yok. Çünkü 2010 yılında yayımlanan Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca il içi ve il dışı yer değiştirmeler birlikte yapılmış; ancak bu yer değiştirmelerde yönetmeliğe aykırı biçimde il dışı kontenjanı uygulanmıştır. Örneğin Denizli'de X branştan 100 norm açığı gösterilmişse, bunun 20'sine il dışından atama yapılabilmiştir.

MEB 2010-Temmuz'unda yaptığı yönetmelik değişikliği ile il içi ve il dışı yer değiştirmeleri -önceden olduğu gibi- farklı dönemlere ayırmıştır. Ayrıca daha sonra sonuçlanan bir davada Danıştay il dışı kontenjanını hukuka aykırı bulmuştur.

Eğitim Bir Sen'in kurnazlığı

Zorunlu hizmet affının doğuracağı olumsuz sonuçları bilmesine rağmen büyük sendikaların tamamı bu affa destek vermiştir. Ancak ortaya çıkan olumsuz tabloda, bu sendikalar topu MEB'e atmış ve sorunun kaynağını kontenjan ve 3 yıl şartına bağlamaya çalışmışlardır.

Yetkili sendikanın belirleneceği Mayıs öncesi, sendikalardan her konuda ataklar izlemekteyiz. Muhtemelen bu yıl "yetkili sendika" konumuna geçecek olan Eğitim Bir Sen'den de müthiş(!) hamleler görmekteyiz. Her konuya eğiliyormuş ve her dalda hak arıyormuş görünümü veren Eğitim Bir Sen, dün (11.04.2011) "Zorunlu Hizmet Muafiyetine Bağlı Yer Değiştirme Başvuruları Kabul Edilmelidir" başlı bir açıklama yayımlamış ve şu ifadelere yer vermiştir: "İlk atama ya da zorunlu hizmetini tamamlamak üzere atanmış ve 06/05/2010 tarihi itibariyle ikinci ve üçüncü hizmet bölgesi ile birinci hizmet bölgesinin D ve E sınıfı ilçeleri kapsamındaki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden, adaylığı kaldırılmış olanların, bulunduğu ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın iller arası yer değiştirme başvuruları kabul edilmiştir."

Sayın Eğitim Bir Sen yetkilileri bu açıklamanın yalan olduğunun farkında değiller midir? Zira 06.05.2010'dan önce zorunlu hizmet bölgelerine özür durumundan veya isteğe bağlı atananlar, atama başvuru bile yapamamışlardır.

Yetkili sendika olacak derecede büyük bir sendikanın, kendi eseri olan "zorunlu hizmet affının" sonuçlarını bilmiyormuş gibi görünmesi ayrıca bir kurnazlık ve aldatma örneğidir.

Güven DOĞAN
personelmeb.net@gmail.com


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa