24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

Öğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olmalıdır

Öğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olmalıdır ğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olmalıdır Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Öğretmenlerin ek göstergelerinin düşük olması ve emekli olduklarında ellerine geçen paranın yarı yarıya az

25 Şubat 2013 Pazartesi 19:26
Öğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olmalıdır
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Gürkan Avcı, “Son yıllarda  özellikle   ekonomik  nedenlerle toplam öğretmen sayısının 100'de biri ancak emekli oluyor. Emekliliği gelmiş öğretmenlerimiz birtakım iyileştirme ve teşviklerle  özendirilerek  hak ettikleri,  mutlu  emeklilik  hayatına  kavuşturulmalıdır. Bunların yerine atanmayı  bekleyen  230 bin öğretmen adayı arasından atama yapılabilir” önerisinde bulundu.
 
GEÇEN  EĞİTİM  YILINDA 62 BİN ÖĞRETMEN ATANDI 7 BİN 600 ÖĞRETMEN EMEKLİ OLDU
Resmi istatistiklere göre  yeni  atanan öğretmen ile emekliye ayrılan öğretmen sayıları arasında yıllar geçtikçe  oransal  bir çarpıklık oluşmaya başladığını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “2009 yılında 24 bin, 2010 yılında 41 bin, 2011 yılında 62 bin öğretmen atanmıştır. Oysa yıllar itibarı ile emekliye ayrılan öğretmen sayısı ise azalmaktadır. 2000'li yılların başlarında emekli olan öğretmenlerin sayısı yılda 30 bin civarlarında seyrederken, 2009 yılında 10 bin, 2010 yılında 9 bin 500, 2011 yılında ise 7 bin 600 öğretmen emekli olmuştur. Bunun nedeni öğretmenlerin emekli olduğunda maaşların azalmasından kaynaklanmaktadır” dedi.
 
ÖĞRETMENLERİN EK GÖSTERGELERİ 3600'E YÜKSELTİLMELİDİR
 Emekliliği gelmiş öğretmenlerin,  çocuklarının  üniversite  eğitimi  görmesi,  dershane  masrafları, sağlık harcamaları gibi çeşitli nedenlerle geçim sıkıntısının arttığını söyleyen Gürkan Avcı, “Öğretmen emekli olduğunda eline geçen ücret yarıya  yakın  azaldığında  ekonomik  sorunlar katlanacaktır. Bu sorun ve sıkıntının  çözümü  öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesidir. Emekliye ayrılan öğretmen, çalışırken aldığı maaşın 2/3 ünü alabilmelidir ki ek göstergenin yükseltilmesi bunu sağlayacaktır” diye konuştu .
 
GENÇLİĞİMİZ  İŞSİZLİĞE VE ÜMİTSİZLİĞE TERK EDİLMEMELİDİR
 Avcı, “ Özellikle  ihtiyaç duyulmayan alanlarla ilgili kimi  eğitim  fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı, kimileri ise kapatılarak, ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmelidir.  Gençlerimizin  işsizliğe, umutsuzluğa mahkûm edilmemesi için hızla adımlar atılmaya başlanmalıdır. Atanmayı bekleyen öğretmen adaylarının boş kadrolara biran önce atanması, kalan kısmının ise hükümetin teşvik kapsamına aldığı özel okullar maharetiyle istihdam edilebileceğini ve bunun için de halen yüzde 2'lerde seyreden özel okulculuğun özendirilerek  yüzde 10 seviyelerine yükseltilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.
 
Demokrat Eğitimciler Sendikası


Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • ben 1 yıl önce yorumlandı

   kendin pişir kendin ye

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa