21 Nisan 2014 Pazartesi

62 Soruda Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği..

Yeni atanan 100’lerce Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni görevden alındı...

Yeni atanan 100’lerce Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni görevden alındı

26 Aralık 2012 Çarşamba 08:31
Yeni atanan 100’lerce Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni görevden alındı...
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
2012-2 Öğretmenliğe Atama ve Başvuru Kılavuzuna göre 700 öğretmen Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine atanmıştır.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı Aşağıda örneğini verdiğimiz Kararname ile yüzlerce Teknoloji ve Tasarım Öğretmenini görevden almıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı; Öğretmenlerin 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre atandığı Teknoloji ve Tasarım alanına mezun olduğu alanın uygun olmadığını görevden alma gerekçesi olarak göstermiştir.

80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararına ekli çizelgeye göre Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine aşağıdaki programlardan mezun olanlar atanabilecektir.


Fakat 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararına ekli Esasların Geçici 4.maddesi ile 2006-2007 yılında okullardan kaldırılan İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitimi, Ev Ekonomisi, Ticaret)” alan öğretmenliğine 80 sayılı karardan önceki karara istinaden atanabilenlerinde atanması sağlanmıştır.

Bakanlık öğretmenleri görevden alırken sanırız ki;

Geçici 4.maddeyi dikkate almamış direkt olarak 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararının eki çizelgeye veya 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararının (yürürlükteki son hali) eki çizelgeye bakmış ve İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitimi, Ev Ekonomisi, Ticaret)” alan öğretmenliğine kaynak programları göremedikleri için yeni atanan 100’lerce Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine atananların mezun olduğu programların bu listede olmadığını görünce öğretmenleri görevden almıştır.

Kamuoyu Bakanlıktan bu konuda açıklama beklemektedir.

Hâlbuki Geçici 4.maddede zikredilen 12.07.2004 tarihli ve 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararının ilk yürürlüğe girmiş olduğu halindeki eki çizelgede kaynak gösterilen yükseköğretim programlarına bakmış olsalardı bu büyük hatayı yapmamış olacaklardı.

Üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olanların öğretmen olabileceği ve öğretmenlerin aylık karşılığı okutabileceği dersler 07 Eylül 2009 tarih ve 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararına ekli Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar ve eki çizelge ile belirlenmektedir.

Söz konusu bu esaslarda 05 Temmuz 2012 tarih ve 97 sayılı kararı ile değişiklik yapılmıştır.

Bu değişikliğe göre esasların Geçici 4.maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Geçici Madde 4 - (Değişik: 05.07.2012 tarih ve 97 sayılı TTKK) 14.07.2005 tarihli ve 192 sayılı Kurul Kararı ile 2006-2007 Öğretim Yılından itibaren uygulamadan kaldırılan “İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitimi, Ev Ekonomisi, Ticaret)” alan öğretmenliğine, 12.07.2004 tarihli ve 119 sayılı Kurul Kararı eki çizelgede kaynak gösterilen yükseköğretim programlarında 2009-2010 Öğretim Yılı ve daha önceki öğretim yıllarında öğrenim görmekte olup bu programlardan mezun olanların,“ Teknoloji ve Tasarım” alanı öğretmenliğine atanmalarına herhangi bir öncelik tanınmadan devam edilir.”

Bu Geçici 4. maddeye göre aşağıdaki tespitleri yapabilmekteyiz.

1- İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitimi, Ev Ekonomisi, Ticaret) alan öğretmenliği 14.07.2005 tarihli ve 192 sayılı Kurul Kararı ile 2006-2007 Öğretim Yılından itibaren uygulamadan kaldırılmıştır.

Bu karar aşağıdaki şekildedir.

2- 12.07.2004 tarihli ve 119 sayılı Kurul Kararı eki çizelgede kaynak gösterilen yükseköğretim programlarında 2009-2010 Öğretim Yılı ve daha önceki öğretim yıllarında öğrenim görmekte olup bu programlardan mezun olanlar “Teknoloji ve Tasarım” alanı öğretmenliğine atanmalarına herhangi bir öncelik tanınmadan devam edilecektir.

Peki; 12.07.2004 tarihli ve 119 sayılı Kurul Kararı eki çizelgede kaynak gösterilen yükseköğretim programları nelerdir?

Bu programları öğrenmek için 12.07.2004 tarihli ve 119 sayılı Kurul Kararı eki çizelgenin hiç değişiklik yapılmamış ilk halinin ekindeki çizelgeye bakmak gerekmektedir.

Bu programlar aşağıdaki şekildedir.

2012-2 Öğretmenliğe Atama Ve Başvuru Kılavuzunun “Ç-Öğretmenliğe Atanmaya Kaynak Programlar” Bölümü “1.Yurt içi programlar” maddesi (1.2.-b) bendinde; “Ayrıca, Talim ve Terbiye Kurulunun verdiği görüşlere dayalı olarak aşağıda belirtilen yükseköğretim programlarından mezun olanlar, bu alanlara kaynak olarak gösterilen yükseköğretim programlarından mezun olanlar ile birlikte değerlendirilmek üzere aynı öncelikte başvuruda bulunabileceklerdir.

b) Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine; 14.07.2005 tarihli ve 192 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile 2006-2007 öğretim yılından itibaren uygulamadan kaldırılan iş eğitimi (iş ve teknik eğitimi, ev ekonomisi, ticaret) alan öğretmenliğine, 12.7.2004 tarihli ve 119 sayılı Kurul kararı eki çizelgede kaynak gösterilen yükseköğretim programlarında 2009-2010 öğretim yılı ve daha önceki öğretim yıllarında öğrenim görmekte olup bu programlardan mezun olanlar teknoloji ve tasarım öğretmenliğine başvurabilecekler, bunlar kaynak program mezunları ile aynı öncelikte değerlendirilecektir.” açıklaması da bulunmaktadır.

Bu açıklamalara göre;

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine;

1.Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği,

2.İş ve Teknik Eğitimi Öğretmenliği,

3.Resim-İş Öğretmenliği,(İş Eğitimi Ana Sanat Dalı)

4.Aile Bilimleri ve Tüketici Öğretmenliği,

5.Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği,

6.Ev-İş ve Ev Ekonomisi Öğretmenliği,

7.Ev Yönetimi Öğretmenliği,

8-İşletme Öğretmenliği,

Programlarından 2009-2010 öğretim yılı ve daha önceki öğretim yıllarında öğrenim görmekte olup bu programlardan mezun olanlar teknoloji ve tasarım öğretmenliğine başvurmuşlardır.

Bu öğretmenlerin 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre atandığı alana mezun olduğu alanın uygun olmadığı gerekçesi ile görevden alınmaları hem 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararına ekli Esasların Geçici 4. maddesine hem de 2012-2 Öğretmenliğe Atama Ve Başvuru Kılavuzunun “Ç-Öğretmenliğe Atanmaya Kaynak Programlar” Bölümü “1.Yurt içi programlar” maddesi (1.2.-b) bendindeki açıklamalara aykırıdır.

Ahmet KANDEMİR 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • eğitim fak. mezunu olmayanı almaaaaaaaaa 1 yıl önce yorumlandı

   bölüm mezunlarını alma,eğitim fak. mezununu alsadece eğitim bak nasıl tıkırında gıdıyor ıyı olmuş

  • ahmet fırat 1 yıl önce yorumlandı

   yok böyle bişe kamu yönetimi mezunu matematik dersi veriyo keza alan değişikliği bir yana nasıl bir yerdeyiz be agaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  • ya ne biçim meb sistemi var 1 yıl önce yorumlandı

   bir taraftan o alanın uzmanı değil diye atamaları iptal et bir taraftan da alanında uzman olmayanları sırf özür durumu gerçekleşsin diye alan değişikliği yaptır. hangisi doğru. bunlardan birisi mutlaka yanlış ama ikiside yapılıyor. bir doğru bir yanlış var ortada ama hangisi doğru?

  • mmm 1 yıl önce yorumlandı

   ben de bu mağdurlardan biriyim. 1 buçuk ay oldu görevime son verileli. inşallah yakın zamanda görevimize geri dönüş yapacağız. persoelmeb.net ve memurlar.net sayesinde sesimiz daha çok yere ulaştı ki inşallah yetkililerde yaptıkları hatayı anlarlar. bizden sonraki atanan öğretmen arkadaşlar da bu sayede sorun ve sıkıntı yaşamadan görevlerine devam ederler.

  • aaa 1 yıl önce yorumlandı

   buna göre alan değişikliğide iptal edilmeli.talim terbiyenin 80 nolu kararında sınıf öğretmenliği mezunlarının okutabilecekleri atamaya esas 2 alan var 1-sınıf öğretmenliğ 2-üstün zekalı çocuklar öğretmenliğ. eğer bu iptalse oda kesin iptal.buna göre mebin yaptığı bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa