18 Nisan 2014 Cuma

Şube Müdürlüğü Atama Sonuçları

Yeni Torba Yasadan Öğretmenlere NE ÇIKACAK?

“Yetkili sendikanın öğretmenler ile ilgili talebini sizler için değerlendirdik. Taleplerde ne kadar ısrarcı olunacak ve ne kadar kazanım elde edilecek hep birlikte göreceğiz.”

30 Kasım 2013 Cumartesi 13:01
Yeni Torba Yasadan Öğretmenlere NE ÇIKACAK?
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
 PERSONEL MEB NET/ÖZEL HABER

KPDK toplantısı ardından yeni bir torba yasa hazırlanacağı kesinleşti. Yetkili sendikanın hükümetten taleplerine baktığımızda öğretmenin mali haklarının artırılacağını görmekteyiz. Aslında aşağıda yazılı haklı taleplerden bir ya da bir kaçını kazanım olarak elde eden kim olur ise olsun eğitim camiası olarak sonuna kadar destekleriz. Ancak öncelikli gündemde olması gereken bir husus yine unutuldu. Sendikalar yalnız çalışanların değil emeklilerin ya da emekliye ayrılacakların da haklarını savunmalıdır! 3600 ek gösterge talebi ile ilgili madde de ÖĞRETMEN VE TAŞRA YÖNETİCİLERİ de yer almalıydı.

 

1) Sınav görev ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan merkezi sistem sınavlarında görev alanlara, 18.01.2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesince sınav görev ücreti ödenmesi.

 

“Oturum başına verilen 5 saat ek ders ücreti yerine yine oturum başına 100TL üzerinde ücret gelebilir.Böyle bir uygulama her merkezi sınav öncesi ve sonrasında yapılab tartışmaları sona erdirecektir.”

 

2) İlave eğitim-öğretim tazminatı

17.04.2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (III) sayılı Cetvelin (A) Eğitim Öğretim Hizmetleri Tazminatı Bölümünün II nci sırasında yer alan ilave eğitim öğretim tazminatının, alanları değişenlere yeni alanları, alan adları değişenlere eski adları dikkate alınarak ödenmesi;

 

Yeni belirlenen ve Kararda yer almayan alanlarda bulunanların ilave eğitim öğretim tazminatlarının, Kararda yer alan alanlara kaynak olan yüksek öğrenimliler için öngörülen en yüksek oran emsal alınarak ödenmesi.

 

“Tüm meslek öğretmenlerine zam düzenlemesi değil, farklı alanlar nedeni ile ilave tazminat alamayan öğretmenlere zam anlamına gelmektedir.”

 

3) Nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti

İlgili mevzuatı gereğince eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saat ek ders ücreti ödenmesi.

 

“Nöbet görevi yapan öğretmenlere nöbet başına 32TL ücret demektir.”

 

4) Öğretim yılına hazırlık ödeneği

 

Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarında bulunan tüm kamu görevlilerine, her yılın 15 Eylül tarihinde ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığının %165’i oranında öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi.

 

“Eylül ayında tüm sendikaların talepleri yine tüm eğitim çalışanlarına öğretime hazırlık ödeneği verilmesidir. Böyle bir uygulamanın yapılıp yapılmayacağını hep birlikte göreceğiz.”

 

5) Kariyer Basamakları

Kariyer basamaklarında yükselmeye yönelik olarak Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği hükümler göz önünde bulundurularak, yeniden uygulayabilmek amacıyla ilgili mevzuatında gerekli değişikliklerin yapılarak sınav açılmasına yönelik çalışmaların başlatılarak en kısa zamanda sonuçlandırılmalı; yine eşzamanlı olarak Anayasa Mahkemesinin iptal kararının yürürlüğe girdiği tarihten sonra kariyer basamaklarında yükselmek için idare mahkemelerinde açılan davalar sonucu sertifikalarını ve mali haklarını alan öğretmenlerinde,  kanun boşluğundan dolayı ortaya çıkacak olumsuzluklar nedeniyle mağdur edilmesini önleyecek ek düzenlemeler de gerçekleştirilmeli.

“Kariyer basamakları MEB’in kanayan yarası! Önemli bir problem çözülecektir.”

 

6) Aylık karşılığı ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

Öğretmenlerin, aylık karşılığı ders görevi ile ek ders karşılığı ders görevinin ayrı ayrı belirlenmesi ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile belirlenen genel tatil günlerine denk gelen aylık karşılığı ders görevinin yapılmış sayılması.

 

“Öğretmenler bir gün okula gelmediklerinde ek derslerinin nerdeyse tamamına yakını kesilmektedir. Ayrıca dini bayramlarda ücret alamamaktadırlar. Böyle bir uygulama ek ders ücretlerinin öğretmenler açısından sabitlenmesi demektir.”

 

Ama hepsinden önemlisi; 3600 ek gösterge ile ilgili yapılan teklifte öğretmen ve MEB yöneticilerinin bulunmamasıdır. Oysa 3600 ek gösterge demek öğretmenlerin ve yöneticilerin emekliye ayrılması demektir. Bu durum istihdamı olumlu etkileyeceği gibi emekliye ayrılan öğretmenlere insanca yaşama hakkını da verecektir. Sendikalar yalnızca çalışanların sorunları ile ilgilendiklerini bir kez daha gösterdiler.

11) Ek gösterge        

Yükseköğretim kurum ve kuruluşları ile üst kuruluşlarında fakülte sekreteri, enstitü sekreteri ve yüksekokul sekreteri kadrolarında görev yapanlar ile bunların yardımcılarının ve genel sekreter yardımcılarının 657 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi kapsamında ek göstergelerinin 3600 olarak uygulanması.

Cengiz ŞAHİNHaber Kaynağı: www.personelmeb.net

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 17 yorum mevcut

  • mesut 3 ay önce yorumlandı

   müjde bu mu benim tek istediğim zorunlu hizmet süresinin kısaltılması zorunlu hizmet alanından zorunlu hizmet alanına tayinin veya bir okulda 3 yıl zorunlu kalmanın 2 yıla düşürülmesi gerektiğidir ne para ne yolluk umrumda değil tayin kolay olsun yolluk falan istemiyorum

  • Öğretmen 5 ay önce yorumlandı

   ben ne çıkacağını biliyorum da bide siz bileseniz de umut tacirliği yapmasanız.

  • mert 5 ay önce yorumlandı

   bu güne kadar hiçbir sendikaya üye olmadım çünkü hepsi körü körüne kendi ideolojisinin peşinde bana sadece öğretmenin hakkını arayacak sendika lazım önümüzde seçim var hiç bir sendika ek göstergenin 3600 e çıkarılması torba kanunda yer almasıyla ilgili bir açıklama dahi yapmıyor, bırakın çalışmayı gelde sendikalı ol..

  • öğrt. 5 ay önce yorumlandı

   yıllarca tüm halkımızı ideolijilerle kandırdılar,millet kendisi için çalışacak partiyi değil ideolojisine uygun olanı seçti ve "bu millete odunu bile seçtiririm" haline geldi artık uyanmalıyız özellikle öğretmenlerde uyanmalı ideoloji peşinden koşmayı bırakmalı tüm sendikalar öğretmenin 3600 ek göstergeyi alması için karar açıklamalı oyunu bu yönde kullanacağını deklare etmelidir aksi halde ülke zenginleşse bile pastadan pay alınamayacaktır.

  • tek tas 5 ay önce yorumlandı

   üzüldüğün tek şey halen bu yapılanların doğru olduğunu kendisini sömürülmeye hasat bırakan öğretmen arkadaşlar var. torbadan ne mi çıktı. bizi ilgilendirmeyen her şey

  TÜM YORUMLAR
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa