24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Teog sisteminden umutlu

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Teog sisteminden umutlu

30 Kasım 2013 Cumartesi 09:55
Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Teog sisteminden umutlu
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
 Sistemin belkemiğiniTürkçe, İlköğretim Matematik, Din Kültürüve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Fen ve Teknoloji gibi branşlaroluşturmaktadır.5.6.7 ve 8.sınıflar TEOGsisteminin müfredatını oluşturmakta olupmerkezi sınavlar şuanda 8.sınıflarauygulanmaktadır.

 

6 ana branşa oranla aynı soru sayısınasahip TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derssaatinin sadece 2 saat olarak belirlenmesi laik ve ulusal bir eğitim için çok yetersiz kalmaktadır.

    

Bu noktadan hareketle merkezi sınavlarda sıkıntı yaşanmaması adına Sosyal Bilgiler Öğretmenliği'ne gereken önemi verilmelidir. Şubat atamasında branştaki yığılma da göz önünde bulundurulup Sosyal Bilgileröğretmenliğine iyi bir kontenjan ayrılması gerektiğini siz yetkililere bildirmek istiyoruz. Günümüzde herkesSosyal Bilimlerin öneminden bahsetmektedir ancak iş atama kontenjanlarına gelince Sosyal Bilgiler çok gerilerdekalmaktadır. Bunu aşağıdaki tablolarla açıklayalım.

Yukarıda görüldüğü gibi TEOG daki soru sayısı diğer branşlarla aynı olan TC. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülükdersinin süresi sadece haftada 2saattir.Üstelik bu dersin konularının sene sonuna yetiştirilemediği uzun yıllardırdillendirilen bir sorun…

 

  40.000 atamada 6 ana branşın aldığı kontenjanlarda da Sosyal Bilgilerin mağduriyeti çok açık görülmektedir. Mezunlarının %10'u bile atanamamış, bu durum adaylarla birlikte ailelerini de büyük bir hayal kırıklığına sevk etmiştir.

 

      Branş

   Sınava Giren Kişi    

                Sayısı                  

 Atama Kontenjanı

       Atama Oranı

 Fen ve Teknoloji

13598

3001

% 22.06

 Din Kültürü ve       Ahlak Bilgisi

7572

2618

% 34.57

Sosyal Bilgiler

19179

1886

% 9.83

İngilizce

15044

5281

% 35.10

Türkçe

13633

3332

% 24.44

İlköğretim Matematik

6370

3989

% 62.62

 

Bizler Sosyal Bilgiler öğretmenleri olarak bölümümüze gereken önemin verilmesini beklemekteyiz.4+4+4 Sisteminde bile mezun sayısı 20 binlerde olan bizler hangi sistemde atanacağız. Sayın yetkililerden sorunlarımıza çare olmalarını beklemekteyiz. TEOG sistemiyle birlikte daha da önem kazanan bölümümüze 2014 Şubat ayında gereken kontenjanın verilmesini temenni ediyoruz. Sosyal Bilgiler öğretmenleri olarak Türkiye'nin her noktasında göreve hazırız. Bekleyen 20 binden fazla mezunumuz açısından ve ülke genelinde 127 bin açık olduğu için 10 binlik Şubat atamasının yetersiz olduğunu ve kadronun arttırılması gerektiğini düşünmekteyiz. Sosyal Bilgilere de ihtiyacının büyük bölümünü kapatacak kadar bir kontenjan ayrılmasını talep ediyoruz.Çünkü ülke genelinde yapılan TEOG sınav sisteminde hiçbir dersin öğretmensiz geçmesini istemiyoruz.Öğrenciler arasında fırsat eşitliği sağlanmasının gerekliliğiniz siz yetkililere sunuyoruz.Geride kalan  atama bekleyen arkadaşlarımız için de ders saatlerimizin arttırılması ve yeni eklenen derslerle birlikte çözümler getirilmesini temenni ediyoruz.

ATAMA BEKLEYEN SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİ


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • turkce 5 ay önce yorumlandı

   turkceye de 1500 bekliyoruz

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa