24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

Felsefe ve Sosyoloji Mezunları Rehber Öğretmenlik Ataması İstiyor

Felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenliği mezunları dershanelerdeki rehber öğretmen zorunluluğunun kalkmasıyla rehber öğretmen olarak atanmak istiyor.

27 Temmuz 2012 Cuma 23:41
Felsefe ve Sosyoloji Mezunları Rehber Öğretmenlik Ataması İstiyor
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
 "Biz felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenliği mezunları olarak yıllardır dershanelerde cüzi ücret karşılığında “Rehber Öğretmen” olarak görev yapmaktayız.Şuan dershanelerdeki mecburi rehber öğretmen zorunluluğu da kalktı hepimiz işimizden olduk.
 
Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre 1. sırada 19.730 ile rehber öğretmenlik ihtiyacı yer almaktadır. PDR mezunlarının istihdam alanlarına bakacak olursak; adliye, askeriye, RAM, rehabilitasyon merkezleri, bağımsız anaokulları, ilköğretim okulları ve liseler olduğu görülür. Bu durumda PDR bölümünün her yıl verdiği 1500-2000 mezunuyla okullarımızdaki rehber öğretmen ihtiyacının kapanması mümkün değildir. 
 
Hemen hemen her üniversitede felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenliği programları bulunmaktadır. Biz mezunlar liselerde “Felsefe Grubu Öğretmeni” olarak görev yapmak için bize ayrılan (100’ü bile geçmeyen) kontenjanlara girebilmek için yıllardır çaba göstermekteyiz. Sayımızın fazla ve bize ayrılan kontenjanların çok az miktarda olması özel sektörün ucuz iş gücünü karşılamamıza neden olmaktadır.
 
4+4+4 yeni eğitim sistemiyle okul sayısının ve öğretmen ihtiyacının artacağı biliniyor. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizsmetleri Genel Müdürlüğü’ne göre her 750 öğrenci kapasiteli okullarda ikinci rehber öğretmenin bulunması gerekmektedir.Yeni eğitim sistemi “mesleki yönlendirme” ve “seçmeli derslerin tercihi” konularında rehber öğretmen ihtiyacını daha fazla arttıracaktır. 
 
Biz felsefe ve sosyoloji mezunlarına yönelik Talim ve Terbiye Kurulunun 11/05/2011 tarih ve 3192 sayılı kararı gereğince 2011 yılı sınırlı olmak üzere 3.öncelikli olarak çıkarılan rehber öğretmenlik alanından atanma kararının 2012 yılına uzatılmasını istemekteyiz. 
 
Gerekçelerimiz:
 
1. Rehber öğretmenlik branşındaki ihtiyacın 1.sırada yer alması ve bu ihtiyacın PDR mezun sayısı ile karşılanamayacak olması, 
 
2. PDR mezunlarının Doğu ve Güneydoğu illerini tercih etmemeleri veya tercih etmelerine rağmen aynı yıl içerisinde istifa edip geri dönmeleri, bu durumunda Doğu ve Güneydoğudaki okullarda rehberlik hizmetlerinde aksaklıklara neden olması, (en son yapılan Şubat öğretmen ataması sonuçlarına göre 148 rehber öğretmenlik kontenjanı boş kalmıştır. Bu durumun tekrarına yönelik önlem alınması için 3. öncelikli atama kararının uzatılması gerekmektedir.)
 
3. Aynı görevi özel sektörde biz felsefe ve sosyoloji mezunlarının yapıyor olması...
Mağduriyetimizi şahsınıza sunar taleplerimiz konusunda destek ve 
çalışmalarınızı beklemekteyiz. 

SAYGILARIMLA"

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa