23 Nisan 2014 Çarşamba

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

Eşleri zorunlu atamaya tabi personelin tayinleri

Zorunlu atamaya tabi personelin eşlerinin tayinin öncelikli yapılması

12 Eylül 2013 Perşembe 22:01
Eşleri zorunlu atamaya tabi personelin tayinleri
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
 Van 2 nci İdare Mahkemesi, sınıf öğretmeni olan davacının astsubay olan eşinin yanına tayin talebinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından puan yetersizliği sebebiyle reddedilmesi işleminin yürütmesini durdurdu.

Mahkeme sınıf öğretmeninin astsubay olan eşinin çalıştığı Ankara iline tayin talebinin reddedilmesi işleminde hukuka uyarlık bulunmadığını belirttiği kararının gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerine göre, toplumun temeli olan ailenin korunması, huzur ve refahı için gerekli tedbirlerin alınması hususu anayasal bir yükümlülük olup anayasada bu husus garanti altına alınmıştır.

652 sayılı KHK hükümlerine göre de, özre dayalı nakil istemi yerine getirilemeyenlerden 657 sayılı Kanun’un 72. maddesi kapsamına girenlerin haklarının saklı tutulduğu hususu da açıktır. Yine 657 sayılı Yasa’nın 72. maddesine uyarınca yapılacak atamalarda ailenin korunması hususunda kurumların gerekli önlemleri alacakları hususu düzenlenmiş olup; bu hususunda çıkarılacak Yönetmelikte düzenleneceği belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmeliğin 9. maddesinde, eşi zorunlu atamaya tabi memurların yer değiştirme isteklerinin öncelikle yerine getirileceği, zorunlu atamaya tabi olan mülki idare hizmetleri sınıfı, emniyet hizmetleri sınıfı, subay, astsubay, hakim ve savcılar gibi zorunlu atamaya tabi kumu görevlilerinin atandıkları yere, memur olan eşlerinin atamalarında eşin görev yaptığı kurumla ilgili olarak norm kadro sayılarına ilişkin hükümlerin de uygulanmayacağı vurgulanmıştır.

Ayrıca davalı idarece, 652 sayılı KHK sonrası yeni bir yönetmelik çıkarılarak eş durumu mazeretinin de düzenlenmediği görülmüş olup bu durumunda genel yönetmelik hükümleri uygulanabilecektir. Nitekim dayalı idarece çıkarılacak yönetmelikte genel yönetmeliğe aykırı düzenleme yapılamayacağı da genel yönetmelikte kural haline getirilmiştir.

Bu durumda, anılan mevzuat hükümleri ve açıklamalar doğrultusunda, zorunlu atamaya tabi astsubay olarak görev yapan eşinin tayin hususu gerekçe gösterilerek eş durumu mazeretine binaen Ankara iline yapılan tayin talebinin hizmet puanı yetersizliğinden bahisle reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyanık görülmemiştir.” 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa