23 Nisan 2014 Çarşamba

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

Bakandan kılık kıyafet ile ilgili UYARI!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın kurumlardan kıyafetle ilgili 9 isteği...

06 Eylül 2013 Cuma 07:24
Bakandan kılık kıyafet ile ilgili UYARI!
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Sayı : 35427624/10.06/2237816         28/08/2013
Konu: Öğrenci Okul Kılık Kıyafetleri

GENELGE

2013/24

 

İlgi: a) 27/11/2012 tarihli ve28480 sayılı Resmi Gazete’deyayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine Dair Yönetmelik", b) 25/7/2013 tarihli ve 28718 sayılı Resmî Gazete'dc yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine Dair Yönctmc!ik"tc Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik.Öğrenci kılık ve kıyafetleri konusunda ilgili mevzuatın uygulanmasında okullarımızda birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için:

1)         Okullarımızda kılık ve kıyafet uygulamasında velilcrcc yapılacak olan oylama veya anket neticesinde velilerimizin çoğunluk kararına göre uygun görülecek öğrenci kılık ve kıyafetlerine, tiiın öğrencilerce uyulmasının sağlanması, alınan kararın serbest rekabet ortamında, fırsat eşitliği sağlamak amacıyla, okulların ilan panoları ile vveb şayialarında duyurulması.


2)         Her bir okulda aynı tip kıyafet olması kaydıyla okullar arasında farklılıkların olmasına fırsat verilmesi.

 

3)         Belirlenen kıyafetlerin öncelikle ekonomik, sade ve pedagojik esaslara uygun olması, farklı bir özellik arz etmemesi.

 

4)         Okul arma ve rozeti gibi ayrıcalıklı işaretlerin öğrenci kıyafetlerinin dışında mümkün olduğunca ayrıca temin edilmesi.

 

5)         Kıyafetlerin ve armaların temin edilmesi ile ilgili hiçbir şekilde zorlama ve sınırlamalar getirilmemesi, okul aile birliklerince adres gösterilmemesi, satışının yapılmaması, serbest rekabet şartlarını ihlal eden yaklaşım ve yönlendirmelerden kaçınılması.

 

6)         Belirlenecek öğrenci kılık ve kıyafetlerinin kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı renklerde seçilmesi mümkün olmakla birlikte, kıyafetlerde sade ve düz renk seçimine dikkat edilmesi.

 

7)         Öğrenci kılık ve kıyafetlerinin seçimine yönelik oylama veya anket çalışmalarının 4 yılda bir yapılması. Yapılan bu çalışmaların Mart ayt sonuna kadar sonuçlandırılması

 

8)         2013-2014 Eğitim Öğretim yılında, okullarımızda kılık ve kıyafet uygulaması için vclilercc yapılacak olan oylama veya anket neticesinde velilerimizin çoğunluk kararma göre okul formasına karar verilmesi halinde bir önceki Eğitim ve Öğretim yılında (2012/2013) uygulanan kılık ve kıyafete devam edilmesi.

 

9)         Okul Öncesi Eğitim Kuramlarımızda, yönetmelik hükümleri ve eğitim programı ilkeleri göz önünde bulundurularak, öğrencilerin hareket ve serbest zaman etkinlikleri bı> ı olmak üzere, eğitim etkinlikleri sırasında rahat hareket edebilmelerine imkan sağlayacak ,şekilde uygun giysileri giymelerinin sağlanması; velilere ağır ekonomik külfet getiren kılık ve kıyafet giyme zorunluluğundan kaçınılması.


Gereğinin yukardaki açıklamalar doğrultusunda yerine getirilmesini önemle rica ederim.

 

Nabi AVCI 
Bakan

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • katılıyorum @mestek 8 ay önce yorumlandı

   evet bir serbest bir resmi dedniz şimdi gençleri zapt etmek zor olacak

  • mestek 8 ay önce yorumlandı

   sayın bakan,okul idarecileri ile öğrenci ve velileri karşı karşıya getirmek, anket eziyeti yerine samimi olarak bu işi okullara bıraksanız.zaten okullar alıştıra alıştıra serbest kıyafete geçmekteydi.niye yönetimleri zor durumda bırakmak için önce serbest bırakıp,sonra da anketle okul kıyafetine geçersiniz eziyeti yapıyorsunuz? gelin de uygulamalardaki rezaletleri bir görün...........

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa