24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

Yeni Sosyal Etkinlik Mevzuatı..

Yeni Sosyal Etkinlik Mevzuatı

20 Mart 2013 Çarşamba 10:37
Yeni Sosyal Etkinlik Mevzuatı..
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Okullarda yapılacak sosyal etkinlik çalışmalarına ilişkin Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği yayımlandığı günden bu yana sıkıntılara neden oldu.
Öğrencilerin tamamının bir kulübe üye olması zorunluluğu bulunduğundan tüm öğrencilerin katılımı için okullarda gerekli-gereksiz birçok kulüp kuruluyordu.

İkili öğretim yapan okullarda sabahçı ve öğlenci gruptaki kulüp üyelerinin ortak çalışma yapması mümkün olmuyordu.

Toplum hizmeti çalışması neredeyse hiç uygulanamıyordu.

Okullarda kulüp çalışmalarının yürütüleceği fiziki mekanlar bulunmadığı için özgün çalışmalar yapılamıyor sadece panolara yazı asılarak faaliyette bulunuluyordu.

Özellikle birinci sınıflar başta olmak üzere kulüp çalışmalarına katılımda sorunlar yaşanıyordu.

Mevzuatında, kulüp iç yönetmeliği veya tüzüğü gibi bir metin hazırlanması, yönetim ve denetim kurulları oluşturulması kaldırıldığı halde bilgi kirliliği nedeniyle öğretmenlerimiz bunlardan vazgeçmiyordu.

2010 yılına kadar tüm sınıflarda rehberlik ve sosyal etkinlik çalışmaları için haftada bir saat mevcutken 2010 yılında yapılan düzenleme ile 1-5. sınıflarda bu saat kaldırıldı. 6-8. sınıflarda ise iki haftada bir saat sosyal etkinliğe ayrılmaya devam edildi. Bu iki farklı durum işleri içinden çıkılmaz hale sokunca birinci kademedeki serbest etkinlik saatlerinde sosyal etkinlik yapılması istendi. Böylece aynı saate kulüp çalışması yeniden mümkün hale getirildi. Ancak 4+4+4 kademeli eğitim sistemi ile durum daha karmaşık bir hal aldı. Dönüşüm kademeli olarak uygulanacağından ortaokullarda rehberlik/sosyal etkinlik saati kaldırıldığı halde bu yıl sadece 5. sınıflarda rehberlik/sosyal etkinlik saati yokken 6,7,8. sınıflarda var.
Bu durumda bir okulda şu durum ortaya çıkıyor:

1- İlkokul 1-4. sınıflar sosyal etkinlik için bir saat olmasa da bakanlığın yazıları gereğince serbest etkinlik saatlerinin birinde bu çalışmaları yapacaklar.

2- Ortaokul 5. sınıflarda ne sosyal etkinlik saati ne de serbest etkinlik saati bulunmadığı için çalışmalarını ders saatleri dışında yapacaklar.

3- Ortaokul 6,7,8. sınıflar, iki haftada bir saat dönüşümlü olarak sosyal etkinlik ders saatinde gerekli çalışmaları yapacaklar.

Bu durumda aynı kulüpte yer alan 5. Sınıf öğrencileri ile 6,7.8. sınıf öğrencileri nasıl olup ta bir araya gelecek? 
Birçok okul binasında tek müdür yönetiminde iki kurum, iki mühür var ve faaliyetler ayrı yürütülüyor. Bu bağlamda ilkokullar için ayrı, ortaokullarda 5. sınıflar için ayrı 6,7,8. sınıflar için ayrı kulüpler kurulması gerekecek.

Böyle bir karmaşaya gerek var mı?

Ülkemizin koşulları özellikle okullarda ikili öğretim yapıldığı, birçok okulda eğitimin 07.00 civarında başlayıp 19.00'a kadar sürdüğü hatta daha geç biten okullar olduğu, önümüzdeki yıllarda ders saatlerindeki artış nedeniyle bunun bile mümkün olmayacağı dikkate alınarak yönetmelik yeniden düzenlenmelidir.

Bakanlık sosyal etkinlik çalışmalarındaki aksaklığı gördüğü için sorunların tespitine yönelik birkaç kez çalışma yapmasına rağmen bu çalışmalardan bir sonuç çıkmamıştır. Bakanlık okullarımızı bu kamburdan en kısa sürede kurtarmalıdır. Sadece gönüllü öğrencilerin katıldığı, liyakatli öğretmenlerin rehberliğinde kendilerini geliştirdikleri gerçek kulüplerin kurulma zamanı artık gelmiştir. Eğitim camiası Bakanlıktan sorunun çözümünü beklemektedir.

Doğan CEYLAN

Anahtar Kelimeler: Yeni, Sosyal, Etkinlik, Mevzuatı

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • öğr. 1 yıl önce yorumlandı

   kulüpler angaryadan başka bir şey değil tamamen kaldırılılarak çocuklara kendi istedikleri bir alanda faaliyet yapma özgürlüğü verilmeli ve bu okul dışında daha özgür bir ortamda olmalıdır.ör:spor kulübü yerine bir takımda yapılan spor faaliyetleri veya müzik kulübü yerine bir ensturman öğrenme faaliyetleri vb...

  • A. Bozkurt 1 yıl önce yorumlandı

   sosyal etkinlik ve kulüpler konusunda yaşanan sıkıntıları ve genelh durumu en açık şekliyle izah etmişsiniz. teşekkürler.

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa