19 Nisan 2014 Cumartesi

Okul müdürleri sil baştan değişecek mi?

ÖĞRETMEN ATAMAYA ESAS BRANŞLAR!

Aylık karşılığı okutulabilecek dersler çizelgesinde neler değişti?

20 Temmuz 2012 Cuma 07:47
ÖĞRETMEN ATAMAYA ESAS BRANŞLAR!
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Üniversitelerin hangi bölüm mezunlarının öğretmen olabileceği ve öğretmenlerin aylık karşılığı okutabileceği dersler 07 Eylül 2009 tarih ve 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu eki çizelge ile belirlenmekteydi. Kurul, söz konusu bu karar eki çizelgede 05 Temmuz 2012 tarih ve 97 sayılı kararı ile 28 derste değişiklik yapmış ve iki yeni ders eklemiştir.

Talim ve Terbiye Kurulu, öğretmen atamalarına temel oluşturan ve hangi bölüm mezunlarının öğretmen olarak atanabileceğini ve öğretmenlerin aylık karşılığı okutabileceği dersleri belirleyen 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı eki çizelgede;

Beden Eğitimi, Bilişim Teknolojileri, Biyoloji, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Fizik, Gıda Teknolojisi, Görme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği, Görsel Sanatlar/ Resim, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Harita- Tapu- Kadastro,İlköğretim Matematik, İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri, Yapı Dekorasyon , İşitme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği, Kimya/ Kimya Teknolojisi , Matematik, Muhasebe ve Finansman, Müzik, Tıbbi Laboratuvar, Hemşirelik, İç Mekan Dekorasyon, Dekoratif Sanatlar, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı,

Öğretmenliklerine kaynak bölümlerinde değişiklik yapılmış, Hayvan Yetiştiriciliği ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri dersleri eklenmiş Fen Bilimlerine Giriş/Fen Bilimleri, Halk Kültürü, Medya Okuryazarlığı, Proje Hazırlama, Rehberlik/Sosyal Etkinlikler/Sosyal Etkinlik, Satranç, Sosyal Bilimlere Giriş/Sosyal Bilimler/Sosyal Bilim Çalışmaları, Trafik ve İlk Yardım, Ekonomi, İşletme ve Yönetim Bilimi derslerinin hangi alan öğretmenlerince okutulacağı esasa bağlanmıştır.

80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı eki çizelgede yapılan değişikler hakkında hazırladığımız karşılaştırmalı tablo için tıklayınız.

Çizelgede (*) şeklinde yer alan işaret Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı / Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programını başarı ile tamamlayanları temsil etmektedir.

Bazı Derslerin Hangi Alan Öğretmenleri Tarafından Okutulacağına İlişkin Açıklamalar

Fen Bilimlerine Giriş/Fen Bilimleri: Konularına göre Fizik, Kimya ve Biyoloji dersi öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Halk Kültürü: Öncelikle Halkbilim ve Türk Halkbilimi mezunu olup hâlen sınıf öğretmeni veya farklı alanlarda görev yapan öğretmenler olmak üzere Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Medya Okuryazarlığı: Öncelikle üniversitelerin Basın Yayın Yüksekokulları/İletişim Fakültelerinden mezun olup hâlen Sınıf Öğretmeni olarak görev yapanlar ile Gazetecilik Alanı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Alanı, Radyo-Tele- vizyon Alanı Öğretmenleri olmak üzere Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Proje Hazırlama: Bu derslerin okutulduğu kurumda görev yapan bütün alan öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Rehberlik/Sosyal Etkinlikler/Sosyal Etkinlik: Bu derslerin okutulduğu kurumda görev yapan bütün alan öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Satranç: Bakanlıkça açılan satranç kursu belgesine sahip öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur.

Sosyal Bilimlere Giriş/Sosyal Bilimler/Sosyal Bilim Çalışmaları: Konularına göre Tarih, Coğrafya ve Felsefe dersi öğret- menleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Tanıtım ve Yönlendirme: (Bu ders, 12.07.2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile çizelgeden çıkartılmıştır.)

Trafik ve İlk Yardım: Beden Eğitimi, Biyoloji, Fen ve Teknoloji, Sağlık Bilgisi ile Sağlık Alanı öğretmenlerince aylık karşılığı okutulur. Tıp fakültesi mezunlarınca ücret karşılığı okutulur.

Ekonomi: Ekonomi bölümü mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. Muhasebe ve Finansman alanı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanı, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı ile Pazarlama ve Perakende alanı öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur. (Bu ders, 12.07.2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile açıklamalar kısmına eklenmiştir.)

İşletme: İşletme bölümü mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur.

Muhasebe ve Finansman alanı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanı, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı ile Pazarlama ve Perakende alanı öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur. (Bu ders, 12.07.2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile açıklamalar kısmına eklenmiştir.)

Yönetim Bilimi: Kamu yönetimi bölümü mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Yöneticiliği ve Denetçiliği, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. (Bu ders, 12.07.2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile açıklamalar kısmına eklenmiştir.)

Ahmet Kandemir

Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa