19 Nisan 2014 Cumartesi

Okul müdürleri sil baştan değişecek mi?

FLAŞ, ÖĞRETMENE ROTASYON!

Milli Eğitim Bakanlığının 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren idarecilere, eğitimcilere ve Milli Eğitim personeline düşündüğü mecburi rotasyonun işte ana hatları...

06 Temmuz 2012 Cuma 10:41
FLAŞ, ÖĞRETMENE ROTASYON!

Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
MEB'deki değişim dönüşüm devam ediyor. Şu an uygulanan sistemi 2012 – 2013 Eğitim – Öğretim yılında tamamen değiştirmekte kararlı.
 
Bakanlığın; bu sistemi değiştirmek için çizdiği yol haritasında çok kişinin canı yanacak, binlerce eğitimci yerinden yurdundan olacak veya zorunlu olarak emekliliğini isteyecek.
 
1 – Mecburi rotasyon fikrinin ana kaynağı; MEB'in Antalya'da düzenlediği Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı. Bu çalıştayda; Türkiye 6 hizmet bölgesine ayrılmış ve eğitimcilerin eğitim bölgesinden birinde en fazla 8 yıl çalışabileceği kararı alınmıştı.
 
-Çalıştayda alınan kararlara göre; bulunduğu ilde zorunlu yer değiştirme tarihi itibarıyla en az iki yıllık çalışma süresini tamamlayanlardan;
 
A- Hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayanlar, isteğe bağlı yer değişikliği kapsamında 20 il tercihinde bulunabileceklerdi.
 
B- Bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla beş il tercih edebileceklerdi.
 
Bakanlık; oluşabilecek kamuoyu baskısı ve 4+ 4 +4 sisteminin henüz tam olarak düzenlenmemesi nedeniyle şu an geri adım atmış durumda ve eğitimcilere il dışı mecburi rotasyondan vazgeçmiş durumda. Bunun yerine kademeli geçiş benimsenmiş durumda.
 
- Önce aynı ilde 8 veya 10 yıllık eğitimcilere ve personele aynı ilde rotasyon uygulayacaklar daha sonrada kademeli olarak aynı ilde 15 yıl kalanlar ve bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla beş il tercih edebilecekler.
 
Sözün özü; Bakanlık öğretmenlere mecburi rotasyonu öyle veya böyle uygulayacak. Şu anda karar verilemeyen konu; 8 mi yoksa 10 yılı aynı okulda dolduranların mı mecburi rotasyona tabii olacağı ve atamalarda liyakat sınavının baz olarak alınıp alınmayacağı”
 
Müdür Yardımcılarının yaklaşık % 65’i sınav sonucu atandılar. Ancak; sınav sonucu atananların bir kısmı ile Bakanlığın görüşleri bağdaşmadı.
 
- Bakanlık bu oluşumu kırabilmek için şu an elindeki en büyük kozu kullanacak ve dönüşüme uğrayan okulların Müdür Yardımcılarını ya “liyakat sınavı” sonucunda “mülakatla atayacak” ya da eskiden olduğu gibi “Okul Müdürünün tavsiyesi Milli Eğitim Müdürünün onayı ve Valilik Makamı’nın tensipleriyle” Okul Müdür Yardımcısı olarak atayacak.
 
Okul Müdürlerine rotasyon uygulandı ancak Bakanlık bu rotasyondan istediği sonucu elde edemedi. Sadece Okul Müdürleri yer değiştirdi. Bakanlık şimdi bu engeli aşabilmek için onlara da aynı Müfettişlere-Eğitim Denetçilerine uygulanan yöntemi getiriyor.
 
Bakanlık bu değişiklikleri 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat kanununun değişmesiyle birlikte yürürlüğe giren 652 sayılı KHK kapsamında mevzuat değişiklikleri ile yapmayı planlıyor.
 
AJANS K.


Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • rotasyon adil bir sistem 1 yıl önce yorumlandı

   rotasyon adil bir sistem bir an önce faaliye geçmeli.çok yönlü faydası var.
   1.doğudaki öğretmenlere batıya gelecek2.okullardaki dinazor kadrolar ayrılmak zorunda kalacak ve eğitimi artık tıkamayacak3,ülkenin en güzel yerine çöreklenen öğretmenlerde doğuya gidecek4.terör sorunu azalacak5.yerdeğişmeler kolaylaşacak6herşeyden önemlisi adalet tecelli edecek

  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa