24 Nisan 2014 Perşembe

TEOG sınavında sıkça sorulan sorular

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MAĞDURLARI

Bazı branşlar için alan değişikliği elle tutulacak kadar yakın ama yıldızlar kadar uzak

21 Eylül 2012 Cuma 19:37
ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MAĞDURLARI
Konuyu Tartışmak İçin TIKLAYINIZ
Sayın Personelmeb.net yetkilileri,

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esasların Geçici 2. Maddesi : ‘Ek çizelgede herhangi bir alan öğretmenliğine kaynak gösterilmeyen ancak Kurulun daha  önceki kararlarında öğretmenliğe kaynak gösterilen Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Programları  ve  Öğretimi,  Eğitim  Yöneticiliği  ve  Deneticiliği,  Eğitimde Ölçme ve  Değerlendirme, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Plânlaması, Halk Eğitimi ile Eğitimde Psikolojik Hizmetler bölüm/anabilim dallarından   lisans   düzeyinde   mezun   olanlar,   Öğretmenlik Meslek   Bilgisi   Dersleri   Alanı Öğretmenliğine Bakanlıkça belirlenecek ölçütler doğrultusunda başvuruda bulunabilirler.’ Şeklindedir.

Bu doğrultuda, bir eğitim bilimleri fakültesi mezunu olarak alan değiştireceğimi düşünüp sevindim.

Ancak 2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzunun 4.2. Maddesi : ‘Alan değişikliğinde; fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri ile bilim ve sanat merkezleri ve halk eğitim merkezleri ile güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenlikleri dışında Bakanlıkça boş norm ilan edilen diğer eğitim kurumları tercih edilebilecektir.’ Olarak düzenlenmiş.

Şimdi soruyorum: Ben 80 sayılı Karar esaslarına göre Öğretmenlik Meslek Bilgisi Derslerine atanabildiğim halde Anadolu Öğretmen Lisesine neden atanamıyorum?

Bu ders başka okulda yok ki?

Ayrıca hal-i hazırda sınıf öğretmeni olduğuma göre Anadolu Lisesi sınavlarına da giremiyorum. 

Alan değişikliği kılavuzu nedeniyle mağdur durumdayım.  Lütfen başka hiçbir kurumda dersi olmayan ve Anadolu Öğretmen Lisesine atanmaktan başka da alan değişikliği imkanı olmayan ben ve benim gibi olanların durumlarını Bakanlığa bildirin.

Teşekkür ederim.

Eğitim Bilimleri Fakültesi Mezunu Sınıf Öğretmeni
(Konuyla ilgili okuyucu yorumu)


"Ben eğitim bilimleri bölüm mezunuyum ve sınıf öğretmenliği yapıyorum. 2006 yılında eğitim bilimleri bölüm mezunları rehber öğretmen yapıldı, fakat çeşitli nedenlerden benim gibi yüzlerce kişi o zaman rehber öğretmenliğe başvuru yapamadı ve halen sınıf öğretmeni durumundalar. 2012 alan değiştirmede de başvuru modülünde rehber öğretmenlik açık görünüyor, başvurmak istiyorum. fakat öte yandan alan değişiklği kılavuzunda, ek ttkb 80 sayılı karar çizlgesine göre eğitim bilimleri aylık karşılığı okutacağı derslerde bizim bölüme yer verilmiyor. bu konuda meb'in başvurabilrsiniz yönünde net bir açıklama yapmasını ya da engel varsa rehberlik branşına başvurabilmemiz yönünde acil düzenleme yapmasını bekliyoruz. eğiti bil. bölüm mezunlarının, 80 sayılı karara göre rehber öğretmenliğe dayanağı yok ve atanamıyorsak, yine 80 sayılı karar çerçevesinde aynı mantıkla,sınıf öğrt.leri tek.tasarım öğretmeni olarak nasıl atanıyorlar? bakanlık yetkilileri bunu izah etmeli yada herkese adil davranmalılar."

Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 25 yorum mevcut

  • ecce 1 yıl önce yorumlandı

   gerçek yayıncı gibi olun ve burada ki yorumları silmeyin korkaklar

  • ayten 1 yıl önce yorumlandı

   5,5 yıl şırnaktaçalıştım eşimde doğu hizmeti bitmasine rağman sözleşmeli olduğum için yanıma geldi.tayin dönemlerinde çekmediğimiz kalmadı memleleketimize gelmek hakkımızdı ama çok sevdiğim alanımı değiştirmek zorunda kaldım bu hak mı revamı bize!bize bunları yapanlara hakkımı helal etmiyorum..

  • füsun 1 yıl önce yorumlandı

   canımdan bezdim intihara gidiyorum neolur şubat tatilinde geri dönsün

  • selma 1 yıl önce yorumlandı

   allahim ne buyuk gunahim varmis.hayatimda cektigim en buyuk aci.kanim cekiliyor oluyorum hergun.birazcik vicdaniniz varsa geri gonderin beni.

  • davet 1 yıl önce yorumlandı

   ömer dinçeri personelini koruyup kollamaya davet ediyorum. öğretmenler felç oldu, eğitim sistemi de felç olmadan yardım isteyenleri duymasını, maillerine bakıp insanların yaşadıklarını anlamasını, yardıma ihtiyacı olana yardım etmeye davet ediyorum. bence ilk görevi budur. aksi takdirde bence o da görvinden alınacaktır. biz mesleğimizden olduk zaten bundan sonra istifalar da başlayacaktır.yardım etse ne kaybedecekti ki, bizi kurtarsaydı eğitimi kurtaracaktı, öğretmenler onun düşmanı değildi.

  TÜM YORUMLAR
  GAZETE MANŞETLERİ

  ?AK Parti iktidarlarının eğitim politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ARŞİV
   meb personel

  Haberler  Memurlar  Doktor Hekim  Meb Personeli  Sağlık Personeli  Adalet Personeli  Diyanet Personeli  Medi Haber  Kadın Her Yerde  Analiz Spor  Karabük Haberleri 
  personel sağlık  personel meb  sağlık  meb  mebpersoneli  kariyer  kpss  uniforma sitesi  yılkon sabo terlik  öğretmen önlüğü  aşçı önlüğü 
  Hepsi Garantili Al Sat İhale Kamu Foni Hemşire Forması Sabo Terlik Özelsa